Otwarte Fundusze Emerytalne to instytucja, która gromadzi sporą część składek będących składową naszej przyszłej emerytury. Głównym założeniem funduszu jest pomnażanie powierzonego kapitału, tak aby jak największy kapitał został przekazany do ZUS, w chwili kiedy beneficjent przechodzi na emeryturę. Pieniądze z OFE mają być nam wypłacane, aż do śmierci, jako składowa emerytury. Czy jednak możemy wycofać pieniądze z OFE zanim zostaną one przekazane do ZUS?
Czy możemy wypłacić pieniądze z OFE zanim przejdziemy na emeryturę?
Niestety, tak jak nie możemy żądać od ZUS wypłaty pieniędzy z konta emerytalnego, tak tez nie mamy prawa wystąpić o wcześniejszą wypłatę pieniędzy zgromadzonych w OFE. Pocieszające jednak jest to, że w razie śmierci beneficjenta przed nabyciem praw emerytalnych środki OFE zgromadzone na jego subkoncie ZUS bądź nadal złożone w OFE mogą zgodnie z prawem wypłacić jego spadkobiercy.
Zobacz również: Ile zarabiają politycy w Polsce?
W roku 2019 r. rząd zaproponował projekt prywatyzacji środków zgromadzonych w ramach OFE. W myśl tego projektu setki miliardów zgromadzonych w OFE miały zostać sprywatyzowane, wraz z możliwością dysponowania nimi jeszcze za życia beneficjenta OFE, nie tylko przez spadkobierców, ale także przez samego zainteresowanego. Ostatecznie projekt ten nie został zrealizowany.
Jakie środki zasilają OFE?
O ile na pewnym etapie zadeklarowaliśmy, że będziemy korzystać z OFE, to część składek do ZUS trafia własnie na ten fundusz. Jeżeli nie złożyliśmy takiej deklaracji cała składka wówczas trafia do ZUS. Składka emerytalna ZUS to 19,52% liczone od podstawy, z czego 7,3% trafia do OFE. Zgodnie z przepisami, w chwili kiedy posiadacz konta w OFE skończy 55 lat mężczyzna, a 50 kobieta, Fundusz na zasadzie suwaka rozpoczyna, powoli spienięża jednostki i wpłaca do ZUS na tzw. subkonto z realnym przeznaczeniem na emeryturę.
Komu OFE wypłaci oszczędności – jak to wygląda w praktyce?
Jak ustaliliśmy to na wstępie, pomimo prób zmiany przepisów, OFE nie wypłaci pieniędzy osobie ubezpieczone, a gotówkę mogą zadysponować wyłącznie spadkobiercy. I tak, jeżeli część funduszy z OFE trafiła na subkonto do ZUS, OFE wypłaci to czym dysponuje w danej chwili, a po resztę kapitału pokieruje spadkobierców do odpowiedniego oddziału ZUS.
Więcej informacji: Zarobki w Policji – Ile zarabiają policjanci w Polsce?
Spadkobierca uprawniony do środków po zmarłym powinien wówczas złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy w OFE. Wówczas to fundusz rozlicza się ze spadkobiercami, a jednocześnie informuje ZUS o liczbie spadkobierców, na rzecz których powinien nastąpić podział zgromadzonych środków w OFE oraz wskazuje jaki jest udział osób w środkach do podziału. OFE ma 14 dni na przekazanie zawiadomienia do ZUS, a ten ma z kolei 3 miesiące na rozdzielenie i wypłatę wszystkich środków zgromadzonych na koncie ubezpieczonej, zmarłej osoby.