Ruch Wspólna Polska, znany również jako Nowa Solidarność, to ruch polityczny założony przez Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta Warszawy i byłego głównego kandydata w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 roku. Ruch ten został założony w październiku 2020 roku i jest opisany jako inicjatywa związana z demokracją bezpośrednią.
Kiedy powstał Ruch Wspólna Polska?
Rafał Trzaskowski ogłosił powstanie Ruchu Wspólna Polska 17 października, jednocześnie prezentując jego program, choć szczegółowy zakres programu nie został wyszczególniony w cytowanych źródłach. „Wspólna Polska” to nazwa nowego ruchu obywatelskiego Trzaskowskiego, który ma na celu tworzenie Polski, „w której cel nigdy nie uświęca środków”.
Dodatkowo, zostało wspomniane, że Stowarzyszenie Ruch Wspólna Polska nie jest skierowane przeciwko Platformie Obywatelskiej, ale stanowi uzupełnienie szerokiego ruchu opozycyjnego, skupiając się na bardzo ważnym segmencie samorządowym. Ogłoszenie powstania stowarzyszenia samorządowego Ruchu Wspólna Polska zostało zrobione przez Rafała Trzaskowskiego na wspólnej konferencji prasowej.
Jakie ma założenia Ruch Wspólna Polska?
Ruch Wspólna Polska, poprzez swoje założenie, zaznacza ważny akcent na demokrację bezpośrednią oraz rozwój samorządu terytorialnego, co jest zgodne z doświadczeniem założyciela Rafała Trzaskowskiego jako Prezydenta Warszawy. Ruch ten, będący inicjatywą Rafała Trzaskowskiego, wydaje się mieć na celu zgromadzenie obywateli wokół wspólnych wartości i celów, które mogą być różne od tych reprezentowanych przez istniejące partie polityczne.
Z dostępnych informacji wynika, że Ruch Wspólna Polska może stanowić platformę dla obywateli zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w życiu politycznym i samorządowym, co może obejmować różne formy działalności, takie jak wspieranie lokalnych inicjatyw, uczestnictwo w wyborach na różnych szczeblach administracji lub praca na rzecz transparentności i odpowiedzialności władz publicznych.
Zarówno termin „Nowa Solidarność”, jak i zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego dotyczące Ruchu Wspólna Polska, sugerują, że ruch ten może dążyć do odnowienia ducha solidarności społecznej i współpracy między różnymi grupami społecznymi w Polsce. Przez to, może to być próba stworzenia przestrzeni dialogu i współpracy między różnymi sektorami społeczeństwa polskiego w celu rozwiązania istniejących problemów i wyzwań, przed którymi stoi kraj.