Do kiedy należy zrezygnować z PPK

Jeszcze niedawno Pracownicze Plany Kapitałowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem pracowników i pracodawców. Od 1 marca bieżącego roku można jednak składać rezygnację związaną z dokonywaniem wpłat.

Co to są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Są one związane z dobrowolnym oszczędzaniem na emeryturę. Oferta skierowana jest do pracowników. Atutem tego rozwiązania jest to, że do PPK można dostąpić i zaprzestać wpłat na przyszłość w każdym momencie. Dzięki temu nie składa się obietnic na nieokreślony okres.

Zmiany nastąpiły 1 stycznia 2023 roku. To właśnie wtedy pracodawca został zobowiązany do tego, by cyklicznie zapisywać ppracowników w przedziale od 18 do 55 lat niezależnie od tego, kiedy miało miejsce ich dołączenie do programu. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, że co 4 lata jest on zobowiązany do dnia 28 lutego co czwartego roku do poinformowania pracownika, będącego uczestnikiem Pracowniczych Placów Kapitałowych, który wcześniej złożył rezygnację, o ponownym zapisaniu go i wpłacaniu pieniędzy za niego.

Czytaj więcej: Ile zarabiają politycy w Polsce?

Kiedy można zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Wszystkie złożone wcześniej rezygnacje z dniem 28 lutego 2023 roku straciły ważność. Jeśli pracownik nie złożył ponownej rezygnacji, to od dnia 1 kwietnia 2023 roku pracodawca ponownie uiszcza za niego wpłaty i uczestnik jest objęty tym programem do momentu złożenia ponownej rezygnacji. W 2023 roku ponowne rezygnacje można było składać od 1 marca 2023 roku.

W momencie, gdy do 31 marca 2023 roku nie złożyło się rezygnacji, pracodawca naliczył i potrącił z wynagrodzenia wpłatę za ten miesiąc. Dodatkowo kluczowe jest zdanie sobie sprawy z tego, że rezygnację można złożyć nie tylko między 1 a 31 marca, ale w każdej chwili. Wtedy jednak należy mieć na uwadze to, że z wynagrodzenia zostaną pracownikowi potrącone pieniądze za miesiące, w trakcie których rezygnacja jeszcze nie obowiązywała.

Zobacz również: Zarobki w Policji – Ile zarabiają policjanci w Polsce?

Rezygnacja z Pracowniczych Planów Kapitałowych – do kogo się z tym zwrócić?

Kluczowe jest doinformowanie się w kwestii tego, że składa się ją do swojego pracodawcy. Od momentu złożenia rezygnacji nie ma on prawa pobierać składek na kolejne miesiące. Nie ma także problemu z powrotem do Pracowniczych Planów Kapitałowych w wybranym przez siebie momencie. Jednocześnie należy to poświadczyć, składając odpowiedni wniosek. 

Więcej informacji: Zarobki ratownika medycznego – Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce?

Pracownicze Plany Kapitałowe nie są dostępne jedynie dla pracowników powyżej 70 roku życia.

Osoby, które 4 lata temu nie złożyły deklaracji o rezygnacji, nie muszą składać ponownych deklaracji. Rezygnację składa się wyłącznie w momencie, kiedy chce się odstąpić od brania udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych

Mariusz

Jestem założycielem i główną siłą napędową projektu RuchWspolnaPolska.pl. Pełniąc rolę CEO, nie tylko nadzoruję strategiczne kierunki rozwoju serwisu, ale także aktywnie angażuję się w tworzenie treści. Moja pasja do dzielenia się informacjami i aktualnościami z kraju przekłada się na angażujące i rzetelne artykuły, które piszę dla naszych czytelników. Dla mnie najważniejsze jest, aby RuchWspolnaPolska.pl był miejscem rzetelnej informacji i otwartej dyskusji na tematy ważne dla Polski. Moja wizja i zaangażowanie sprawiają, że codziennie dążę do tego, aby serwis był coraz lepszy i bardziej wartościowy dla naszej społeczności.

https://ruchwspolnapolska.pl

1 comment on “Do kiedy należy zrezygnować z PPK?

  1. Nie rozumiem osób, które świadomie rezygnuja z ppk. Jestem w programie stosunkowo krótko, a na koncie juz sie uzbierało ok 2,5tys. zł. Dla mnie to tak naprawde jedyna możliwosc odłożenia jakichkolwiek pieniedzy. Na nic innego mnie po prostu nie stac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *