17 października 2020 roku w Warszawie Rafał Trzaskowski zainaugurował ruch Wspólna Polska. Ze względu na bardzo trudną sytuacje epidemiologiczną prezentacja założeń ruchu, nazwy, logotypu i pierwszych inicjatyw miała miejsce w specjalnie zaaranżowanym na to wydarzenie nowoczesnym studiu telewizyjnym.
Inaugurując działalność ruchu Rafał Trzaskowski podkreślił przede wszystkim konieczność odcięcia się od przeszłości i koncentracji na tym, co przed nami. Jak powiedział: „Musimy przestać skupiać się na tym, co nas dzieli i zacząć poszukiwać tego, co nas łączy”, w ten sposób uzasadniając wybór nazwy i tłumacząc główną ideę ruchu.
W pierwszych miesiącach ruch Wspólna Polska skupi się przede wszystkim na działaniach w zakresie edukacji, zdrowia, klimatu i pracy, a jednym z najważniejszych projektów, które zainicjuje w ramach tego ostatniego obszaru, będzie powołanie związku zawodowego. Będzie on walczył o prawa wszystkich tych, którzy działając w formie samozatrudnienia, umów zlecenia, umów o dzieło lub w ramach tzw. wolnych zawodów czują się dziś zaniedbani i opuszczeni przez państwo. Jak stwierdziła Henryka Krzywonos, która w imieniu ruchu Wspólna Polska będzie pomagała koordynować projekt związku zawodowego: „To oni są dziś współczesną klasą robotniczą”. „Nowa Solidarność”, która według spekulacji medialnych miała być nazwą ruchu, zostanie wykorzystana właśnie jako nazwa związku zawodowego.
Bardzo ważnym obszarem działalności ruchu Wspólna Polska będzie wielka diagnoza potrzeb i problemów Polaków, która zostanie przeprowadzona przy wykorzystaniu wolontariuszy w najbliższych miesiącach. Ruch będzie także przestrzenią współpracy samorządowców, ekspertów, społeczników i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jak wyjaśnił Rafał Trzaskowski, efektem tej pracy ma być między innymi przygotowanie szczegółowych rozwiązań programowych na dzień po wyborach.